Zawiłości ścieżki kandydata

Jeśli pracujesz w rekrutacji czy employer brandingu, pewnie nie raz słyszałeś o ścieżce kandydata (ang. candidate journey), czyli etapach, które przechodzi osoba od momentu zapoznania się z firmą, aż po decyzję o dołączeniu do firmy.
Jakie narzędzia mogą wspierać ten proces z perspektywy zarówno firmy, jak i kandydata?

 

Początek ścieżki kandydata zaczyna się często przypadkiem…

  • Jadąc na wakacje mijasz kilka banerów z reklamą nowej firmy, która weszła na rynek polski. Za pierwszym razem nie zwróciłeś uwagi, ale za piątym stwierdzasz, że w sumie może warto zerknąć na ich stronę. Coś Cię PRZYCIĄGNĘŁO.
  • Co się dzieje dalej? Szukasz, sprawdzasz. Zazwyczaj pierwsze wyszukiwania w Google to strona firmowa pracodawcy, Linkedin czy jobboardy. Klikasz, sprawdzasz, gdy stwierdzasz, że coś jest warte uwagi, szukasz dalej, wykazując ZAINTERESOWANIE. Jeśli nie ma tam dla Ciebie niczego ciekawego, odpuszczasz.
  • Po kilku tygodniach spotykasz się ze znajomą, która właśnie zmieniła pracę. Ma teraz ciekawszy zakres obowiązków, elastyczne godziny pracy, opcję pracy zdalnej, wyższe wynagrodzenie z atrakcyjnymi premiami. Przypominasz sobie, że gdzieś już o takiej firmie słyszałeś i postanawiasz sprawdzić, czy nie szukają specjalistów takich jak Ty. CHCESZ tam pracować! 
  • Wstajesz rano z myślą, że „dziś jest ten dzień!” Podejmujesz AKCJĘ: wpisujesz w wyszukiwarkę „praca + firma + rola”, klikasz w to, co wyskakuje jako pierwsze i (jeśli trafiłeś na odpowiedni link) aplikujesz!

 

Na czym polega problem ścieżki kandydata?

Ścieżka sugeruje przemieszczanie się z punktu A do punktu B, po wyznaczonej trasie, bez niespodzianek. Tymczasem obok dzieje się życie! Nie oznacza to jednak, że ścieżkę kandydata wyrzucamy do kosza. Pracodawcy muszą być świadomi w jakich momentach kandydat może spotkać się z informacją o firmie i jaki komunikat do potencjalnego kandydata jest wysyłany. 

Wcześniej napisałam, że początek ścieżki zaczyna się często przypadkiem i zapewne tak jest, z punktu widzenia potencjalnego kandydata. Rolą dobrego EBowca jest wiedzieć, gdzie ten kandydat może się pojawić, tak by ułatwić mu dostęp do informacji o firmie. Konieczna jest więc jeszcze znajomość Twojej grupy docelowej. Ułatwia to tworzenie ciekawych treści i ich odpowiednie pozycjonowanie. 

Jak ułatwić kandydatom podjęcie akcji?

  • Po pierwsze: zadbaj o  jakościowe treści
  • Po drugie: zwiększ szansę na powodzenie, poprzez poszerzenie liczby kanałów dotarcia do kandydata
  • Po trzecie: jeśli to możliwe, utrzymuj kandydata w danym medium, aż do momentu aplikacji

Tworząc treści w offline: na banerach, podczas targów pracy, eventów zadbaj o to, aby kandydat zostawił po sobie jakiś ślad: dołączył do Waszego newslettera, zeskanował kod QR, zaaplikował (chociażby spontanicznie, jeśli nie ma dla niego tu i teraz konkretnej roli).
W świecie online dysponujesz stroną www, organicznymi i płatnymi działaniami w mediach społecznościowych, webinarami, czy jobboardami.

„Utrzymuj kandydata” w praktyce

Jednym z dobrych sposobów na utrzymanie kandydata w jednym medium i zwiększenie tym samym szansy na aplikację jest publikacja ogłoszeń na portalu pracy, wraz z dobrze stworzonym profilem pracodawcy. Kandydat trafia do Ciebie przez ogłoszenie, sprawdza profil, jeśli udało Ci się wzbudzić zainteresowanie… wraca do ogłoszenia i aplikuje!
Może wpadł od razu na profil? Świetnie! Zerknie też w dostępne oferty pracy.

Jak dodatkowe kanały dotarcia mogą wpływać na zachowania kandydatów?

Źródło: justjoin.it

Na powyższym przykładzie widać to bardzo dobrze: więcej wyświetleń ofert, dużo więcej aplikacji, dzięki wykorzystaniu profilu pracodawcy na tym samym jobboardzie.

Co jeszcze może zwiększać widoczność zarówno profilu pracodawcy, jak i ogłoszeń?

To, co w świecie wirtualnym działa dziś całkiem dobrze:

  • Dodatkowe działania reklamowe, w kilku kanałach jednocześnie. Testuj różne kreacje, przekaz i sprawdzaj odbiór Twojej grupy docelowej.
  • Artykuły i wywiady z pracownikami firmy: mów nie tylko o swojej firmie, ale przede wszystkim o pracownikach, o tym co ciekawego robią i na co może liczyć przyszły pracownik
  • Pozycjonowanie w mediach partnerów: pokaż swoją firmę w zasięgowym medium
  • Wideo: pokaż, firmę od kuchni

 

O czym nie zapominać?

O danych. Mierz, testuj, sprawdzaj co działa. Korzystając z rzetelnych partnerów zawsze możesz liczyć na raport dotyczący tego, jak radzą sobie Twoje ogłoszenia, profil pracodawcy, działania contentowe, czy kampanie reklamowe.
Wszystkie aktywności, które wymieniłam powyżej możesz zrealizować z JustJoin.it.
Możesz prowadzić więc kandydata od kampanii, przez działania contentowe, atrakcyjny profil pracodawcy, aż po ogłoszenie i moment aplikacji.
Kręta to droga, ale z doświadczonym partnerem nie taka straszna 😉

O co warto zadbać tworząc skuteczny profil pracodawcy? O tym będę pisać już w przyszłym tygodniu na Linkedin oraz Instagramie.
W międzyczasie zapraszam Cię do odwiedzenia strony partnera tego postu, Just Join IT i sprawdzenia zakładki Top Companies, z topowymi profilami pracodawców.
Dodatkowo mała niespodzianka: z hasłem “EBowca” możesz złapać -20% od ceny regularnej na profil (ten rabat nie łączy się z innymi).
Myślę, że Ci się przyda! 😉

……

partnerem wpisu jest JustJoin.it

Brak komentarzy

Zamieść komentarz