08 sie The Human Deal w Twoim EVP, czyli samopoczucie ważniejsze od benefitu
Employee Value Proposition to bez wątpienia jeden z wyróżników firmy. Kombinacja wartości i korzyści, jakie zapewnia pracownikowi pracodawca. Autentyczne EVP wspiera nie tylko działania rekrutacyjne i budowanie pozytywnego wizerunku na zewnątrz, ale również utrzymywanie talentów w organizacji na długie lata. Tworząc EVP, warto wziąć pod uwagę m.in. kulturę organizacji i jej wartości, benefity płacowe i pozapłacowe, możliwości rozwoju kariery.
Powyższe podejście było mi bardzo bliskie, dopóki nie natknęłam się na koncepcję firmy doradczej Gartner, która w swoim przewodniku EVP Employee Survey, CHRO Guide, 2021, skupia się na pracowniku jako człowieku, a nie jedynie zasobie.
W koncepcji Gartnera o nazwie The Human Deal firma w ramach EVP dostarcza pracownikowi atrybuty, które są istotne nie tylko w pracy, ale też w życiu prywatnym, dbając o odpowiednie samopoczucie, zapewnianie pozytywnych wrażeń i emocji.
5 filarów The Human Deal:
- Bliższe więzi (ang. deeper connections) – wsparcie więzi i relacji, tych służbowych i rodzinnych, gdzie pracownik czuje się zrozumiany.
- Radykalna elastyczność (ang. radical flexibility) – dla pracownika, by zdecydował skąd, jak, w jakim zakresie i z kim chce pracować, mając poczucie niezależności.
- Rozwój osobisty (ang. personal growth) – wsparcie rozwoju nie tylko w sferze zawodowej, ale i prywatnej, gdzie pracownik czuje się ceniony.
- Ogólny dobrostan (ang. holistic well-being) – z którego pracownik na pewno skorzysta i dzięki któremu poczuje się zaopiekowany.
- Wspólny cel (ang. shared purpose) – nie tylko biznesowy, ale również społeczny i kulturowy, gdzie pracownik jest jego częścią i czuje się zaangażowany.
Twórcy podejścia mówią o zwiększonym zaangażowaniu, wydajności, lojalności pracowników po wdrożeniu wszystkich elementów ww. podejścia w organizacjach.
Jak zaktualizować istniejące EVP do koncepcji The Human Deal?
- Zamiast zastanawiać się nad tym, „co my w firmie mamy do zaoferowania”, sprawdź, co lub kto sprawia, że pracownik czuje się zrozumiany. Czy jako firma zapewniacie platformę do wymiany myśli, wyrażania swoich opinii w sposób otwarty i wdrażania ważnych kwestii podnoszonych przez pracowników?
- Podobnie jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak jedna procedura o pracy zdalnej raz w miesiącu nie jest odpowiedzią na radykalną elastyczność. Elastyczność nie musi dotyczyć jedynie rozwiązań pracy z biura czy innego miejsca na świecie. Być może Wasi pracownicy mają możliwość samodzielnego wybrania interesujących ich projektów, klientów czy zakresu pracy? Ile firm, tyle rozwiązań.
- Czy i w jakim zakresie pracownik może łączyć swoje pasje z pracą? Na ile praca umożliwia mu rozwijanie jego hobby? Czy dostępne rozwiązania sprawiają, że pracownicy czują się cenieni?
- Myśląc o dobrostanie i programach wspierających well-being w organizacji, nie wystarczy jedynie je mieć w ofercie. Pytanie, na ile pracownicy z niej korzystają, czy czują się prawdziwie zaopiekowani? Czy ich przełożony ma możliwość i chęci wysłuchać, co pracownik ma do powiedzenia, czy jest w stanie podjąć konieczne interwencje, gdy pojawiają się kryzysy?
- Wspólny cel: czy wiecie, do czego jako firma dążycie i na ile pracownicy mogą w tych dążeniach uczestniczyć? Czy jest to jedynie biznesowy aspekt, czy jest tam przestrzeń na działania społeczne, związane z włączeniem i różnorodnością?
Ciekawa jestem, jak jest u Ciebie. Czy każdy z tych elementów masz w swoim firmowym EVP?
Potrzebujesz wsparcia w tworzeniu „ludzkiego” EVP w swojej firmie? Daj znać 😉
Kasia
EBowca
Brak komentarzy